IPS Teofan, în vizită pastorală la trei parohii din Protopopiatul Iași 1

Arhiepiscopia Iașilor Martie 26, 2023

Prima parohie vizitată de ierarh a fost Parohia „Sfântul Ierarh Spiridon” – Alexandru cel Bun, comuna Vlădeni, județul Iași. Preotul paroh Ioan Amarandei, dimpreună cu autoritățile locale si enoriași, l-au întâmpinat pe Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei cu flori. Părintele paroh a adresat un cuvânt de mulțumire cu ocazia acestui moment: „Vă mulțumim, Înaltpreasfinţite Părinte Mitropolit, pentru vizita pastorală şi misionară din această zi. Bucuria este mare, atât pentru mine şi familia mea, cât şi pentru familia mare de aici, din parohie. Bucuria este mare pentru ei că v-au văzut, v-au auzit, dar mai ales, pentru că au primit binecuvântare de la Înaltpreasfinţia Voastră”.

Spre finalul vizitei, Părintele Mitropolit le-a citit credincioșilor o rugăciune de dezlegare şi le-a dăruit iconițe cu Sfânta Cuvioasă Parascheva.

Cea de-a doua parohie s-a aflat tot în comuna Vlădeni, unde IPS Teofan a vizitat Biserica „Buna Vestire”, Broșteni, filie a parohiei Iacobeni, păstorită de părintele Ovidiu Mihai Mancaș, care alături de autorități și credincioși l-au întâmpinat pe ierarh. Și aici Părintele Mitropolit a citit rugăciuni de dezlegare şi i-a binecuvântat pe cei prezenți, rostind un scurt cuvânt de binecuvântare: „Dăm slavă lui Dumnezeu pentru tot şi pentru toate, şi Îl rugăm, împreună cu dumneavoastră, să aibă grijă de noi, să ne binecuvânteze, să ne dăruiască sănătate, să ne ofere putere să păstrăm legătura cu Sfânta Biserică şi să păstrăm dreapta credință”. Totodată Părintele Mitropolit i-a felicitat pe părintele paroh și pe credincioși pentru frumoasa lucrare de pictare a bisericii, îndemnându-i să aibă răbdare și să continue această lucrare cu aceeași jertfă și dragoste.

Cea de-a treia parohie vizitată de Părintele Mitropolit a fost Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Vâlcele-Vlădeni, unde Înaltpreasfinţia Sa a fost întâmpinat cu flori de autoritățile locale şi de credincioșii localității. Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan a rostit un cuvânt de învățătură referitor la nașterea și creșterea copiilor în frică de Dumnezeu, apoi a citit o rugăciune de dezlegare, a împărțit iconițe şi i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți.