Părintele Petru Fercal, noul protopop al Protopopiatului Botoșani

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 26, 2020

Părintele Petru Fercal îi succede în această misiune părintelui Lucian Leonte, care a coordonat preoţii din Protopopiatul Botoşani timp de treizeci de ani, iar de curând a ieșit la pensie.

În cadrul cuvântului rostit cu prilejul ceremoniei, Părintele Mitropolit Teofan a apreciat eforturile misionare ale părintelui Petru Fercal de până acum și a menționat faptul că, dintre toate argumentele pentru care a luat această decizie, cel mai important este acela că părintele este un om cu vastă experiență acumulată de-a lungul vremii.

De asemenea, ierarhul i-a mulțumit părintelui Lucian Leonte pentru întreaga activitate desfășurată până acum, apreciind faptul că, în ciuda vârstei și a obligațiilor de la parohie, nu a renunțat la această responsabilitate. Acesta, la rândul său, a adus un gând de recunoștință IPS Părinte Teofan pentru sprijinul și încrederea acordată în tot acest timp, dar și tuturor ierarhilor din cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, cu care a avut binecuvântarea de a colabora pe parcursul misiunii sale și, nu în ultimul rând, tuturor preoților din cadrul Protopopiatului Botoșani care i-au fost alături în această misiune și au contribuit la bunul mers al lucrurilor.

Părintele Petru Fercal a adus, de asemenea, gând de aleasă apreciere IPS Părinte Teofan pentru misiunea încredințată și a mulțumit fostului protopop, preoților și tuturor ostenitorilor din cadrul Protopopiatului Botoșani, asigurându-i de întreaga sa contribuție în continuarea misiunii „cu bucurie, dragoste și adâncă trăire duhovnicească”.

Cine este Părintele Petru Fercal?

Pr. Petru Fercal s-a născut la 30.03.1960, în localitatea Paltinu, comuna Vatra Moldoviţei, judeţul Suceava, din părinţii Nicolae şi Ecaterina Fercal, el fiind al treilea din cei șapte copii. A urmat cursurile şcolii primare şi gimnaziale în perioada 1967-1975 în satul natal.

În perioada 1975-1977 a urmat prima treaptă de liceu la Liceul „Dragoş Vodă” din Câmpulung Moldovenesc, iar în perioada 1978-1983 a urmat Seminarul Teologic de la Mănăstirea Neamţ, cu media generală 9.09, ca şef de promoţie.

În 1983-1984 a urmat stagiul militar la Unitatea Militară 01336 din Zalău, iar între anii 1984-1988 a urmat cursurile Institutului Teologic de Grad Universitar Bucureşti, având cea mai mare medie generală din Arhiepiscopia Iaşilor – 9, 41.

S-a căsătorit cu d-ra Chirvase Elena în 1988 şi are trei copii: Andreea – născută în 1989, Andrei – născut în 1991 şi Ioan – născut în 2008. În 30 noiembrie1988 a fost hirotonit diacon, iar în 1 decembrie 1988 preot pe seama parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoşani.

În 1990 a fost numit ca misionar la Protopopiatul Botoşani şi a urmat cursurile de Metodologie şi Didactică organizate la Institutul Teologic din Bucureşti. În 1998 a urmat cursurile postuniversitare de pregătire psihopedagogică în cadrul Univ. „Al. I. Cuza” Iaşi şi cursurile de definitivare. În 1999 a urmat cursurile de promovare. În anul 2007 a participat la Atelierul de pregătire din cadrul proiectului „Hristos împărtăşit copiilor” susţinut la Protopopiatul Botoşani.

Printre frumoasele realizări ale Părintelui Petru Fercal se numără și Aşezământul pastoral-filantropic cu demisol, parter şi mansardă (cantină, club pentru tineri și bibliotecă). În anul 2011, luna octombrie, ziua 30 a avut loc sfinţirea Bisericii, a Aşezământului Pastoral-Filantropic şi a casei parohiale de către IPS Părinte Teofan şi PS Părinte Calinic Botoşăneanul alături de un sobor de preoţi şi diaconi, cu această ocazie primind distincţia de iconom stavrofor.