Slujiri arhierești la Iași, la pomenirea Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv: „Dar al Basarabiei pentru neamul românesc”

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 26, 2022

În după amiaza zilei de ieri, în prezenţa celor doi ierarhi ai Arhiepiscopiei Iaşilor – IPS Părinte Mitropolit Teofan și PS Părinte Episcop vicar Nichifor Botoșăneanul – a fost săvârşită slujba de Priveghere închinată Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv. Răspunsurile la strană au fost date de Corul psaltic „Chivotul” al Catedralei Mitropolitane.

Astăzi, în ziua de cinstire a Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, Sfânta Liturghie a fost săvârşită în Catedrala mitropolitană din Iaşi de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, împreună cu Preasfințitul Părinte Antonie, Episcop de Bălți, și Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, răspunsurile liturgice fiind oferite tot de Corul psaltic „Chivotul”. Totodată, în această zi, credincioşii au putut participa la Sfânta Liturghie şi în Paraclisul „Eclesia” din Muzeul Mitropolitan, dar şi în Biserica „Sfântul Gheorghe” – vechea Catedrală mitropolitană.

După citirea evangheliei, cuvântul de învățătură a fost rostit în Catedrala mitropolitană de Părintele Episcop Antonie, care a evidențiat una din principalele virtuți ale Sfântului ierarh Iosif cel Milostiv – bunătatea:

Sfântul Iosif a arătat o calitate aparte a sufletului său, și anume bunătatea, pentru că milostenia izvorăște dintr-o stare aparte a inimii, și anume dintr-o inimă bună. Bunătatea este rodul prezenței Duhului Sfânt în inima respectivă. Duhul Sfânt vine doar la omul smerit. Toate aceste calități le-a avut Sfântul Iosif: smerenia, bunătatea, milostenia. Despre bunătate se mai spune că este o floare care își are rădăcinile în grădina Raiului și aceasta am văzut-o în viața Sfântului Iosif. Tot ce avea el dădea săracilor și, mai mult de atât, atunci când nu avea ce să dea, se împrumuta ca să dea celor care îi cerea «măcar bani pentru o pâine», după cum el însuși spunea. Această stare a raiului sufletesc, a bunătății, l-au determinat pe Sfântul Ierarh Iosif la aceste fapte de milostenie.

În cadrul Sfintei Liturghii, diaconul Alexandru Rădulescu a fost hirotesit de Mitropolitul Moldovei și Bucovinei întru arhidiacon, pe seama Catedralei mitropolitane.

La finalul slujbei, Părintele Mitropolit Teofan, în cuvântul de mulțumire l-a numit pe Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv „dar al Basarabiei pentru neamul românesc”:

Adresăm mulțumire lui Dumnezeu pentru faptul că a dăruit Bisericii noastre acest odor binecuvântat Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv pe care îl cinstim la Catedrala mitropolitană din Iași în sfintele sale moaște, alături de Sfânta Parascheva. Sfântul Ierarh Iosif este un dar al Basarabiei pentru neamul românesc, neam care nu mult după plecarea la cer a Sfântului Iosif a fost reîntregit prin venirea Basarabiei acasă. Nădăjduim ca, prin rugăciunile tuturor sfinților români, a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, a sfinților de pe pământul Basarabiei, într-o bună zi, ceea ce dorește românul cel mai adânc, adică reîntregirea țării, să se împlinească, când va voi Dumnezeu. El va alege oameni de seamă în stânga și în dreapta Prutului, pentru a împlini această minunată lucrare și acest dor al neamului românesc. Dumnezeu să ne binecuvânteze pe toți!.

Canonizat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în octombrie 2017

Păstorind cu multă vrednicie Mitropolia Moldovei vreme de douăzeci și șapte de ani, Mitropolitul Iosif Naniescu, basarabean la origine, a trecut la cele veșnice în anul 1902, în ziua de 26 ianuarie. Poporul l-a numit încă din timpul vieții „Iosif cel Sfânt și Milostiv”. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în ședința sa din 5-6 octombrie 2017, l-a trecut în rândul sfinților, statornicind ca zi de pomenire a sa 26 ianuarie. Proclamarea oficială a canonizării Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei, a avut loc în anul 2018, pe 25 martie.